Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.
Zimování

Zimování

Zazimované sukulenty, v popředí Graptopetalum bellum (stejné, jako na úvodní fotce).
Zima přichází a kaktusářská (sukulentářská) sezóna je již zamčena (zamykání sezóny probíhá každou poslední sobotu v září ve městě Chrudim a je spojeno s prodejní burzou - návštěvu vřele doporučuji). Pojďme se vrhnout na pár poznatků, kterak zdárně toto období roku přečkat.
Pro sukulentní rostliny je v našich podmínkách nejkritičtějším obdobím temná zima (období od konce října do půlky února). Je to především dáno světelnými podmínkami, které venku panují. Uvědomme si, že spousta druhů sukulentů pochází z oblastí na druhé straně rovníku, tudíž mají roční koloběh obrácený a v období, kdy by chtěly nejvíce růst, tu mají prostě tmu.
Zajistit jim optimální světelné podmínky je dost složité. Měly by být umístěny co nejblíže oknu (pokud nemáme vytápěný skleník), jinak dochází k jejich deformacím (vytáhlý růst). Nejlepší je samozřejmě jižní, jihovýchodní okno, ale osobně mám některé sukulenty na okně západním a přežívají bez problémů. Někdy však může nastat problém s únorovým sluncem, kdy je záření již dost silné a rostliny zvyklé na slabý svit se mohou popálit.
Nejlepší je samozřejmě zimovat ve vytápěném skleníku. Stačí, když dokážete přes zimu udržet teplotu uvnitř kolem 10°C. Běžná bytová teplota jim prakticky nevadí (některým teplomilným i prospívá viz. poslední Co s koncem sezóny?), ale pokud jim nedopřejeme klidové období (snížená teplota a bez zálivky), nemusí nám příští rok vykvést.
Zálivka se samozřejmě musí upravit podle teploty, pokud máte rostliny v bytě, kde se teplota pohybuje přes 20°C, zalévejte podle potřeby více méně stejně jako v létě.
V případě nižších teplot zalévejte jen velmi omezeně nebo vůbec. Často v zimě zalévám, jen pokud rostliny zavadají, a to jen velmi střídmě, aby bal nezůstal celý mokrý. Abych nezapomněl, v neposlední řadě to také chce prohlédnout svěřence, zda nejsou napadeni škůdci a chorobami.
A jinak už jen čekat na jaro.
29.09.2015 21:21:03
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one