Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.
Vliv světla

Vliv světla

V horní části vidíme sukulenty na začátku jara, ve spodní koncem května. Změna vybarvení je znatelná.
Když je ho moc, tak rostliny spálí. Při jeho nedostatku se naopak táhnou a nejsou dostatečně vybarvené. Shrňme si proto níže několik faktů a poznatků.
V první řadě bych rád začal od toho, že tento text pojednává především o sukulentech rodu Adromischus, jak je na mých stránkách zvykem. Jako drtivá většina sukulentů milují přímé sluneční záření, jelikož jen díky němu se jim listy zbarví tak, jak od nich očekáváme.
Ještě se mi nestalo, že bych některou rostlinu vysloveně spálil na ostrém slunku. Jediné, co se někdy přihodí, je, že se rostliny zabarví do červené až purpurové (jako např. A. marianiae 'herrei', Kourkamaberg ), ačkoliv by „měla“ být zelené barvy.
V bytech tedy využívejte jednoznačně okna orientovaná k jihu, i když já mám přes zimu sukulenty na verandě, kde jsou okna orientovaná k západu. To by mohl být problém v zimě, kdy údajně ostré únorové slunce může přes sklo rostliny popálit, ale nikdy se to v mé sbírce zatím nepřihodilo. Jinak nic nebrání využít okno východní, u Graptopetala jsem zkoušel i severní okno a přezimovalo bez problémů při teplotě cca 18° C. Dál od oken bych umístění sukulentů přes zimu nebo během celého roku opravdu nedoporučil.
Při nižším osvětlení samozřejmě platí přímá úměra, takže je nutno zajistit méně tepla a méně vody (nebo prakticky žádná voda). Obecně přes zimu je světla obrovský nedostatek a měli bychom ho sukulentům zajistit co možná nejvíce. Uvědomme si, že zima je (vzhledem k místu původu na jižní polokouli) pro sukulenty vlastně létem.
Samozřejmě je možnost umělého přisvícení, což jsem letos poprvé zkoušel, když už jsem prosvěcoval sadbě paprik, a výsledky byly velmi zajímavé. Ovšem jejich prezentaci odložím až na dobu, kdy proběhne více pozorování. Pak si o umělém osvětlení povíme více.
Na jaře (jak to počasí dovolí) přenáším rostliny přímo do skleníku, kde je po většinu jara nezastiňuji. To provádím až koncem května, popřípadě začátkem června, kdy přes půl skleníku přehazuji zelenou „stínovku“, která zachytí cca 40 % slunečního záření. Je to spíš kvůli přehřívání, než sluneční svit.
Ještě bych chtěl upozornit, že kaktusy obecně snášejí přechod na slunečné stanoviště hůře než jiné sukulenty a k popálení slunečními paprsky u nich dochází mnohem snadněji. Proto je na přímé slunce připravujte déle a pozvolna, pokud je zimujete někde v temnější prostoře. Na to při pěstování pozor.
Závěrem přiznávám, že letnění pod širým nebem prakticky neprovádím. Má to mnoho důvodů a jistě je shrnu v samostatném článku někdy příště.
06.06.2016 20:42:11
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one