Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.
Za oknem

Za oknem

rody: Adromischus, Crassula, Graptopetalum za oknem na verandě
Nastává pomalu podzim a ve sbírce je potřeba udělat několik úkonů a pomalu ji začít připravovat na dlouhou zimu.
S končícím létem a pomalým začátkem podzimu je nutné pamatovat, že i sukulentním rostlinám se mění zavedený režim. Je nutné začít omezovat zálivku.
Především se řiďme teplotou. Pokud nemáte vytápěný skleník a venku je zima (cca 10–15°C), nezalévejte vůbec, rostliny to vydrží. Kdyby stály v chladu v mokré půdě, nabralo by jejich odumírání hromadných měřítek. Tady je nutné poznamenat, že některé druhy sukulentů, a je jich dost, (např. Adenium obesum) nemají rády, už když teplota dlouhodobě klesá hlouběji pod 20°C. Na to je nutné pamatovat a je dobré mít v těchto věcech přehled.
V případě slunných a teplých dnů samozřejmě můžeme zalévat, ale každopádně bych doporučil zalévat menšími dávkami vody a rozhodně nenamáčet celý bal.
Samozřejmě, pokud pěstujete sukulenty v bytě na okenním parapetu, tak je to něco jiného. Ovšem pamatujte, že spousta druhů potřebuje teploty kolem 15°C a velmi omezenou zálivku, aby mohla vykvést (např. Graptopetalum bellum).
Bohům žel nevlastním vytápěný skleník, takže na zimu přenáším sukulenty na prosklenou verandu, kde přečkávají mrazy.
Přenáším je podle počasí, takže v této době ještě stále rostou ve skleníku (viz. datum zveřejnění článku) a pouze omezuji zálivku.
Také před zazimováním provádím postřiky na ochranu před škůdci a chorobami. Proti škůdcům stříkám běžným systémovým přípravkem, který se používá na ochranu před odolnějšími druhy (nebudu dělat reklamu). Systémový proto, že jej rostliny vstřebají do sebe a zahubí to i škůdce, které nevidíme (např. na kořenech).
Na ochranu před chorobami (samozřejmě hlavně houbovými) používám měďnaté opět systémové přípravky. V prodejně s tímto sortimentem by měli být schopni poradit. Popřípadě můžete kontaktovat mě.
Takovéto ošetření je dobré situovat do slunečného počasí, aby rostliny mohly osychat. Na podzim už není slunce tak ostré, takže provádím postřik klidně v odpoledních hodinách. Ještě se mi nestalo, že by se mi některé rostliny spálily od paprsků, ale pro svůj klid můžete postřik provést večer (což je v podstatě nejlepší doba), i když se vzhledem k chladnějším nocím bojím rostliny na noc namáčet. Ideální je to tedy tak, aby rostliny do setmění stihly oschnout. Po zaschnutí jsou ošetřeny a připraveny na, podle mého, pro ně nejnebezpečnější část roku.
Jak vidíte, opět je to všechno o hospodaření s vodou J.
15.09.2015 21:41:55
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one