Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.
Nádoby

Nádoby

Vlevo plastová, vpravo hliněná.
Několik řádků o přesazování sukulentů podle mých vlastních zkušeností.
Přesazování sukulentů není žádná vysoká věda. Nejčastěji přesazuji podle potřeb rostlin. Zpravidla je to jednou za dva roky, ale u více přirůstajících i častěji a to na jaře v létě i na podzim. Přes zimu nepřesazuji. Zpravidla postupujeme stejně jako u jiných rostlin, takže rostliny přendáváme vždy do o něco většího květináče či jiné misky.
Samozřejmě jsou i výjimky, kdy můžeme rostlinu zredukovat a zasadit ji do menší nádoby nebo v případě, že nemá velké přírůstky, do nádoby stejné velikosti. Pokud se rozmýšlíte mezi plastovou a keramickou nádobou, tak věřte, že v té hliněné budete muset mnohem víc zalévat. Osobně proto preferuji plasty, které jsou navíc i mnohem lehčí.
Nepoužívám ani žádnou drenáž naspod nádob, jelikož mi to u květináčů s dostatečnými odtokovými dírkami přijde naprosto zbytečné.
Po vytažení z původní nádoby je dobré provést kontrolu kořenů odstranit případně ty odumřelé a hlavně pečlivě prohlédnout celý bal, zda není napaden kořenovými škůdci.
Odstraním starý substrát a následně rostlinu zasadím do nového.
Důležité je aby mezi kořeny nezůstaly vzduchové bubliny, to je u velkých rostlin s hustým kořenovým balem někdy problém. Bonsajisté to například dělají tak, že vezmou úzkou tyčku, vsunou ji opatrně mezi kořeny a následnými krouživými pohyby dostávají mezi kořeny dostatečné množství substrátu. Tato metoda se mi v praxi také velmi osvědčila.
Zálivku provádím jen opatrně formou jemné mlhy, abych taky případně rostlinu omyl. Plnou zálivku dostane podle toho, kdy plánuji zalévat ostatní rostliny, takže je to v přibližně v rozpětí 1 – 3 dnů. Nikdy jsem problém s hnilobou rostlin neměl.
Na závěr ještě něco o velikosti nádob. Mějte na paměti, že menší nádoby sice rychleji vysychají, ale zase na druhou stranu spousta rostlin reaguje na malý prostor sníženým růstem. Jinými slovy, pokud chcete, aby rostlina více rostla, musíte jí dopřát i větší prostor pro kořenový bal (zejména rostliny vytvářející kaudex nebo pachykaul ‒ kdo neví oč jde, ať si nastuduje v příslušné literatuře ‒ to vyžadují). V opačném případě by rostlina „stála“ či přirůstala velmi pomalu.
Nolina rec.

Nolina rec.

Nolina recurvata: Bal po vytažení z původní nádoby.
Nolina rec.

Nolina rec.

Bal po odstranění staré zeminy.
Nolina rec.

Nolina rec.

Po přesazení v nové hliněné nádobě (bude třeba více zálivky). Je níže posazena, jelikož pak kaudex lépe přirůstá.
25.08.2015 13:43:28
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one