Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.

Plastové nebo hliněné?

plastový a hliněný květináč
plastový a hliněný květináč
Mám sázet sukulenty do nádob z plastu nebo vypálené hlíny? Je v tom vlastně nějaký rozdíl (kromě ceny)?
Možná se to zdá být triviálním tématem, ale pravda je taková, že rozdíl v materiálu hrnků či, chcete-li, květináčů, je poměrně zásadní. Již v článku Přesazování jsem odhalil, že mé osobní preference patří plastům. Není to jen pro pořizovací cenu, ale výhodou plastů je i jejich váha. Kdo někdy přenášel větší množství přesazených sukulentů, dá mi jistě zapravdu.
Dalším pozitivem plastových nádob je jejich trvanlivost a odolnost proti pádu. Osobně vidím jako plus i pomalejší vysychání substrátu, jelikož sukulenty v hliněných nádobách musíme opravdu o poznání více zalévat, protože samotná vypálená hlína saje hodně vody (a zní ji kytka těžko dostane).
To samozřejmě může být výhodou u sukulentů náchylnějších ke kořenovým chorobám, ale všechny své rostliny rodu Adromischus (bez rozdílu náročnosti) pěstuji v plastových květnících (a zatím bez úhynu jediného). Nejhorší varianta je, dle mého soudu, mít ve sbírce stejně náročné rostliny zasazené v plastu i v „hlíně“. Pokud je budete zalévat stejně, tak část buď přelijete nebo bude mít vody nedostatek (nenechte se zmást, i sukulent vodu potřebuje, byť ne tolik). To je samozřejmě důsledek toho, že hliněné květináče čerpají ze substrátu vodu, jak jsem psal výše.
Někdo může namítnout, že hliněné nádoby jsou přeci „přirozenější“ a oku více lahodí. Jenomže kvalitní plastová nádoba (podle mě) mnoho za hliněnou nezaostává ani v tomto ohledu.
Na tomto krátkém výčtu vidíme, že plastové nádoby opravdu skýtají oproti hliněným množství výhod. Nechci samozřejmě nikomu vnucovat svůj názor a považovat jej za dogma, ale doufám, že někomu případně může pomoci.
19.05.2016 13:55:23
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one