Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.

Něco málo k substrátu

Zemina 1

Zemina 1

Poměr 1 : 1 : 1 s křemičitým pískem.
Substrát 2

Substrát 2

Poměr 1 : 1 : 1,5 s hrubým betonářským pískem.
Začít se má od začátku a tak i já začnu od samotného substrátu, i když jistě je na toto téma všude informací dost. V krátkosti jsem tedy sepsal, co se mi osvědčilo a jaký substrát používám já.
Otázka substrátu pro sukulentní rostliny je stále živé téma. V různorodé odborné literatuře se dá dohledat spousta „receptů“, ale i jeden každý pěstitel sukulentů bude disponovat vlastním, zaručeně nejlepším substrátem pro pěstování sukulentních rostlin. Samozřejmě nehledě na množství článku na toto téma všude možně po internetu.
Pravda je však taková, že sukulentní rostliny jsou z hlediska substrátu náročné jen na propustnost. Čím rychleji substrát prosychá, tím lépe jsou rostliny chráněny proti zahnívání a o to tady hlavně jde. Propustnost substrátu zvyšujeme samozřejmě přidáním podílu písku a hrubší kamenné drti.
Po mnoha pokusech (i omylech) používám „přeleželý“ kompost s hrubým betonářským pískem nebo především u mladších rostlin křemičitým pískem (osvědčil se nejlépe a lze jej sehnat ve stavebninách) v poměru 1 : 1 plus 1 nebo 1,5 dílu žulové drti (opatřitelné někde, kde prodávají kamenivo) a to je zcela vše. Pod pojmem přeleželý myslím to, že ho nechám rok po vydolování z kompostovací hromady ležet, aby vyklíčil všechen plevel. Přiznám se ale, že ho však nemám k dispozici mnoho, takže používám za kompost náhražku ve formě běžného kupovaného zahradnického substrátu. Pokud potřebuji substrát propustnější pro choulostivé druhy, navyšuji množství žulové drti, nikoliv písek.
V podstatě by se však asi dalo pěstovat jen v písku, ale patrně by nastal problém se získáváním živin, které by rostlina nedokázala přijmout a chřadla by.
Nejlepší je, aby si každý sám odzkoušel jaký substrát mu nejvíce vyhovuje (klidně i ten kupovaný), důležité je se ho naučit zalévat. První věcí, kterou by jste pak měli udělat, když si přinesete domů nové rostliny je jejich přesazení do vlastního substrátu, který „umíte“ zalévat.
23.08.2015 15:59:42
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one