Malé internetové stránky o malé sbírce sukulentů.
Adromischus

Adromischus

Adromischus marianiae cv. Bryan Makin
Pár faktů a obecných rad k zálivce sukulentů, které se mohou hodit. Naučit se správně zalévat své sukulentní svěřence je patrně to nejdůležitější. Snad následujících pár řádků přispěje k přežití některý z nich.
Hned v úvodu bych rád předznamenal, že psát o něčem jako je obecná zálivka sukulentů mi přijde jako vcelku nemožný úkol.
Musíme vzít v potaz, že mezi tyto rostliny patří nepřeberné množství druhů.* Navíc tyto druhy pochází z velmi rozdílných zeměpisných poloh (s různými úhrny ročních srážek), takže sumarizovat zálivku obecně pro všechny sukulenty není možné. Vždyť mezi sukulenty řadíme i některé tilandsie rostoucí v tropických deštných pralesích.
Sám zalévám pokud možno hromadně pravidelně jednou (ve velkém vedru) dvakrát do týdne, ale některé druhy (například Crassula sarcocaulis, druhy Mestoclema,…) zalévám v létě prakticky obden vrchní zálivkou (kropím je). Používám k tomu běžnou odstátou studniční vodu (mám na skleníku velkou nádrž, kam ji načerpám předem). Díky propustnosti substrátu voda proteče a brzy vyschne. Úvahy o tom, která voda je nejlepší, přenechám jiným, já spokojeně používám, co mám.
Obecně však mohu napsat následující doporučení:
  • Pokud si nejsme jistí, zda již rostlinu zalít, raději nezalévat vůbec.
  • Nenechávat dlouhodobě (několik dní) přemokřený substrát. Pokud substrát do několika málo dní nevyschne, je nejlépe rostlinu přesadit do suchého a zkontrolovat kořeny.
  • Při vlhkém a chladném počasí zalévat obecně méně, než za slunného parného.
  • V hliněných nádobách rostliny vyžadující více vody na rozdíl od plastových.
  • Přes zimu zalévat jen když rostlina začne viditelně ztrácet na objemu (začne vadnout).
Je tedy nutné v podstatě vypozorovat na svých vlastních rostlinách, kdy již vodu potřebují, což se dá po několika letech pěstitelské praxe bez větších problémů odhadnout.
Samozřejmě je to trošku metoda „pokus/omyl“, a proto není vhodné začínat s pěstováním sukulentních rostlin u choulostivých druhů, ale vybrat si ty druhy, které pěstitelské přehmaty tolerují (například již zmíněná Crassula sarcocaulis). To je už ale vhodné řešit přímo s pěstitelem, od kterého si chcete rostliny obstarat.
Pokud se zajímáte o to, jak je to se zálivkou přesazovaných rostlin, vše najdete v příslušném článku o přesazování.
 

* Pro srovnání: Kniha Sukulentní rostliny z roku 1987 udává přibližný počet sukulentních druhů 7 000 zatímco Encyklopedie: Sukulenty udává v roce 2005  již přibližný počet 11 000.
 

Zdroje:
JEŽEK, Zdeněk; KUNTE, Libor. Encyklopedie Sukulenty. Čestlice: Rebo, 2005, str. 8.
GLOSER, Jan; HUSÁK, Štěpán. Sukulentní rostliny. Praha: Academia, 1987, edice: Živou přírodou, str. 8.
30.08.2015 22:16:53
chenycze
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one